آخرین مقالات

آشنایی با10بیماری متداول پا

آشنایی-با10بیماری-متداول-پا
حتما شنیده اید که میگویند پاها قلب دوم انسان است و مراقبت ازپاها امری ضروری هستند ولی پاها به علت مدت زمان زیادی که در کفش های نامناسب می گذراند سبب شده این اعضای مهم بدن در برابر بیماری های مختلفی که در ادامه به تعدادی از آنها خوهیم پرداخت بسیار آسیب پذیر باشند.
امروزه به علت پوشیدن کفش هایی که صرفا ممکن است ظاهری زیبا داشته باشد و اما ساختار و استاندارد کافی را نداشته باشد، بدن تحت شرایط بد و فشار زیادی قرار میگیرد و این شروع ماجرای هر نوع درد در پا، مفاصل و ستون فقرات است، ما در این بلاگ با بررسی 10بیماری متداول پا سعی در کمک شما عزیزان داریم. پس با ما همراه باشید:
 

10 بیماری شایع پا

همانگونه که بارها در مطالب گذشته گفته شد میدانیم که پاها از 26 استخوان، 33 مفصل، 107 رباط و 19 ماهیچه و تاندون تشکیل شده اند. پاهای ما در حینی که وظیفه ی حرکت و جا به جایی ما از مکانی به مکان دیگری را  دارند اما در عین حال آزارهای روزانه زیادی را نیز متحمل می شوند.

چه در حال راه رفتن، چه در حال دویدن یا پریدن باشید، پاهای شما همواره در معرض آسیب هایی قرار دارند،همچنین مشکلاتی که ممکن است جنبه ارثی داشته باشند یا بر اثر تاثیرات محیطی و سبک نادرست زندگی به‌وجود ‌آیند. برخی از مشکلات پا شامل موارد زیر میشود:
 
 • خارپاشنه
 • واریس
 • نقرس
 • سیاتیک
 • زخم پای دیابتی
 • پینه پا
 • صافی کف پا
 • بیماری های پوستی
 • پیچ خوردگی و در رفتگی
 • سوزش کف پا
 • زانو درد
در ادامه به بررسی هر کدام از آنها میپردازیم:
 

خارپاشنه

این عارضه هنگامی ایجاد می‌شود که فاشیای کف پا (‌که از پاشنه به سمت انگشتان امتداد دارد‌) در محل اتصال با پاشنه ی پا دچارکشش و در نتیجه پارگی می‌شود. به علت اینکه در این ناحیه خون‌رسانی بسیار کم است، احتمال درمان  آن نیز کاهش می‌یابد. بنابراین در‌صورت عدم‌درمان به‌موقع، این مشکل گسترش پیدا کرده و شدت درد و پارگی بیشتر می‌شود و فرد احساس ناراحتی و درد در قسمت پاشنه به‌ویژه بعد از استراحت و اوایل صبح دارد. برای یافتن بهترین کفش طبی برای خارپاشنه حتما با متخصصین و کارشناسان پا در شوزطبی مشرت نمایید.

 

واریس

واریس پا یا عروق عنکبوتی یکی ازشایع‌‌ترین بیماری عروقی انسان است. به سیاهرگ‌های بزرگی که ورم کرده و به هم پیچیده‌اند و به رنگ‌های آبی، قرمز یا به رنگ خود پوست روی سطح پوست ظاهر می‌شوند، رگ های واریسی می‌گویند که در این رگ ها دریچه های معیوب باعث انباشته شدن خون در قسمت هایی از رگ های خونی شده و درنتیجه باعث بیش از اندازه  بزرگ شدن رگ ها میشود.رگ های واریسی به رنگ بنفش مایل به آبی، بنفش تیره یا قرمز و اغلب در نواحی پایین پا و ران ها دیده می شوند.
 

نقرس

نقرس نوعی بیماری روماتیسمی شایع است که به دلیل تجمع بیش از حد اوریک اسید در بدن رخ می دهد در بیشتر موارد، بیماری با التهاب دردناک مفاصل بروز می‌کند شدت درد به حدی است که بیمار حتی تحمل یک روانداز و ملحفه کوچک را هم روی شست خود ندارد. نقرس ممکن است مفاصل سایر انگشتان پا و دست یا مفاصل بزرگ‌تر مانند مچ و پاشنه پا، زانو، مچ دست و آرنج را هم درگیر کند.
 

سیاتیک

عصب سیاتیک  از جمله بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بین اعصاب  بدن می باشد که منشا آن از ناحیه تحتانی ستون مهره ها و از مجاورت دیسک های پایینی کمر به سمت استخوان لگن و باسن است و سپس از پشت ران وارد ساق پا می شود. معمولاً رگ سیاتیک در پشت ساق پا به دو شاخه تقسیم می شود، یکی از پشت ساق پا به کف پا می رود ودیگری از کناره خارجی ساق و روی مچ پا می گذرد ،درد سیاتیک همراه با تیر کشیدن در ناحیه کمر، ران ها، پشت و پایین پا احساس میشود و این دردها معمولا تنها یک طرف از بدنتان را تحت تاثیر قرار می دهد. شما میتوانید با استفاده از کفش طبی مناسب برای درد سیاتیک فشارهای ناشی از این عارضه را برای خودرا کاهش و همچنین قابل تحمل تر نمایید.
 

زخم پای دیابتی 

زخم پای دیابتی یک زخم باز بر روی پای افراد مبتلا به دیابت است که اغلب در کف پا دیده می‌شود و بیماری شایع بین بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ می باشد که معمولا با وارد شدن یک آسیب  جزئی به پاها ایجاد می‌شود. زخم پای دیابتی درست مثل هر زخم طبیعی دیگری ایجاد میشود اما تفاوت آن با زخم یک فرد عادی در این است که به علت گردش خون ضعیف و آسیب عصبی مرتبط با دیابت، زخم ایجاد شده  به جای بهبود عفونت کرده و این عفونت به لایه‌های عمیق تر پوست گسترش پیدا میکند. در نتیجه، زخم‌های دیابتی اغلب منجر به آبسه، عفونت استخوان عواقب شدید دیگر می‌شود.
 

خارپاشنه

خار پاشنه  زائده استخوانی کوچک یا مجموعه زائده‌های استخوانی است که روی پشت یاشنه یا زیر آن ایجاد می‌شود. خار پاشنه پا می‌تواند همراه با درد یا بدون درد باشد ، اضافه وزن ، انتخاب کفش های اشتباه ، ایستادن مداوم در زمین سخت خار پاشنه را افزایش می دهداگر شما در درون، جلو و یا کف پاشنه ی خود و به خصوص در اوایل صبح و یا پس از نشستن طولانی مدت احساس درد می کنید، ممکن است به خار پاشنه پا مبتلا شده باشید.
 

صافی کف پا

صافی کف پا یکی از اختلالات شایع پا است و زمانی که قوس داخلی کف پا وجود نداشته باشد فرد به صافی کف پا مبتلا است صافی کف پا به این معنی است که کف پاهای شما قوس نداشته یا قوس آن کم است و در هنگامی که کف پای خود را روی زمین قرار می‌دهید تقریباً تمام کف پای شما روی سطح زمین قرار می‌گیرد.
اگر بدنبال راهکاری برای درمان این مشکل هستید مطلب آماده شده آیا کف پای صاف درمان میشود؟ را مطالعه نمایید.

بیماری های پوستی

تعدادی از بیماری های پوستی شایع شامل میخچه و پینه ها، پای ورزشکار که نوعی بیماری پوستی پای مسری است، نوعی اگزما که کف پا و انگشتان پا را درگیر می کند،درماتیت که معمولاً یک جوش خارش دار و لایه دار روی سینه پا ، پایین انگشتان پا یا پاشنه است،بیماری بسیار مسری گال که می تواند به سرعت از فردی به فرد دیگر گسترش یابد و..

پیچ خوردگی و در رفتگی

شایع ترین آسیب مچ پا در رفتگی مفصل مچ  ناشی از ضربه هایی با فشار زیاد است که به مفصل مچ پا وارد شده و به علت  آسیب شدید وارد شده به مچ پا  پیچ خوردگی و در رفتگی اتفاق میافتد.آسیب هایی از جمله زمین خوردن، حوادث ورزشی و یا حوادث رانندگی پیچ خوردگی مچ و …میتوانند باعث ایجاد این مشکل شوند.
 

زانو درد

زانودرد یکی از عوارض بسیار شایع است که افراد مختلف با هر سن و سالی را درگیر می‌کند مسائل زیادی باعث ایجاد درد در زانوها می‌شود. از افزایش سن و اضافه وزن گرفته تا بیماری‌هایی مانند آرتروز، نقرس، روماتیسم، مشکلات تاندون، کشکک، ضعف عضلات پا، آسیب فیزیکی و ده‌ها دلیل دیگر که منجر به درد در قسمت‌های مختلف زانو می‌شود.
آشنایی-با10بیماری-متداول-پا
 
نتیجه
10بیماری متداول پا که اکثر افراد به آن دچار هستند علل مختلفی دارد اما برخی از این علل انقدر ساده و پیش پا افتاده هستند که ممکن است هیچ وقت به آن توجه ننمایید از این رو برطرف هم نخواهد شد.به همین دلیل بارها با خود فکر میکنید چرا درد شما تسکین نمیابد و یا چرا مشکل برطرف نمیشود. استفاده از کفش های طبی استاندارد گزینه مناسب برای کاهش فشار و  درد در طول روز و همچنین کاهش عواقب احتمالی که سلامتتان را به خطر میاندازد، میباشد.
 
شرکت شوز طبی با ارائه انواع کفش طبی مناسب هر سایز پا را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تولید و روانه بازار می کند.
این شرکت محصولات خود را به صورت اینترنتی نیز به بازار عرضه می دارد. از حس سلامتی و شادابی شما خرسندیم. (پیچ اینستاگرام شوزطبی)
 
مطالب پبشنهادی شوزطبی