آخرین مقالات

راهکار تشخیص کفش مناسب برای کمردرد

راهکار-تشخیص-کفش-مناسب-برای-کمردرد

پای انسان یکی از بزرگترین شگفتی های مهندسی در جهان طبیعت می باشد که در طبیعت یافت می شود. انسانها در طول تاریخ از پاهای خود به روشهای مختلف و برای اهداف مختلف استفاده های زیادی کرده است که با گذشت زمان انسانها شیوه زندگی انسانها به مرور تغییر یافته و همچنان روبه تکامل هرچه بیشتر است.

 

پای انسان از 26 استخوان، 33 مفصل و بیش از 100 ماهیچه، تاندون و رباط تشکیل شده است، قسمت جلویی و انگشتان پا به عنوان اهرم عمل می‌کنند و به گونه ای که فرد با فشار برروی این قسمت به راحتی قادر به راه رفتن و دویدن می باشد ،همپنین قوس طبیعی کف پا و پاشنه پا هنگام راه رفتن، دویدن یا پریدن به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند.

تمامی این ساختار و طراحی منحصربفرد درعملکرد انسان در مقایسه با تمامی موجودات روی کره زمین کاملا متفاومت بوده و باعث منحصر به فرد شدن وی گردیده است.

 

ارتباط کف پا با سایر نقاط بدن

پاهای انسان به صورت زنجیره ای پیوسته از مچ وساق با به لگن ،کمر،کتف،گردن و سرمتصل ومرتبط می باشد، که در نهایت به کنترل ، تنظیم حرکت و ایجاد تعادل در وضعیت و راه رفتن به فرد کمک می کند.

از آنجایی که تمامی این اجزا به یکدیگر وابسته می باشند واثر مستقیم برروی هم دارند لذا عدم تعادل در یکی از اعضای این زنجیره می تواند  عملکرد دیگری را مختل نماید . دقیقاً به همین دلیل است که مشکلات پا می تواند باعث ایجاد کمردرد و سیاتیک شود یا موجب تشدید این قبیل مشکلات در افراد گردد.

 

کفش نامناسب و کمر درد

کمردرد میتواند علل مختلفی داشته باشد، نحوه نشستن اشتباه، ایستادن در طولانی مدت برسطوح ناهموار،داشتن برخی بیماری های زمینه ای از جمله علل بروز کمر درد و حتی دیسک کمر می باشد.

تابحال به این موضوع فکر کرده اید که پوشیدن کفش نامناسب چقدر می تواند در بروز کمر درد یا تشدید آن تاثیر داشته باشد؟

بروز کمردرد میتواند در ابتدا بصورت مقطعی باشد که با اصلاح روشهای غلط زندگی بهبود می یابد،اما اگر بیش از یک ماه است که کمردرد دارید، دردتان به مرور زمان بدتر می‌شود، یا علائم عصبی جدیدی مانند بی‌حسی یا ضعف در هر قسمتی از بدنتان ایجاد می‌شود، حتما به یک متخصص مراجعه نمایید.

 

لازم به ذکر است که برای بهبود کامل و رفع علائم موجود تنها مراجعه به پزشک و مصرف دارو کافی نیست.انجام تمرینات ورزشی مناسب و استفاده از کفش طبی استاندارد از دیگر مواردی هستند که لازم است به آن توجه نمایید.

 

بهترین کفش و بدترین کفش

Everyday Health با دو متخصص پا در شهر نیویورک صحبت کرد تا نظرات آنها را در مورد بهترین و بدترین کفش برای کمردرد ارائه دهند. هر دو پزشک خاطرنشان می کنند که آنچه برای یک فرد بهترین کار را می کند لزوماً برای دیگران یکسان نیست. برای برخی از افراد، برای مثال، تفاوت قابل توجه طول اندام می تواند منجر به مشکلاتی شود که با پوشیدن کفش های نامناسب تشدید می شود.

 

توانایی شناسایی کفش های مناسب که به اندازه کافی دارای انعطاف هستند و پشتیبانی و حمایت مناسبی را ارائه می دهند، گامی در مسیر درست است.

 

هنگام انتخاب کفش به چه نکاتی توجه کنیم؟

کفش‌ها، کفش‌های پیاده روی و سایر کفش‌ها باید احساس راحتی داشته باشند و هیچ قسمتی از پای شما را نیشگون نگیرند، حتی زمانی که نو هستند. زمانی که کفش‌ها را امتحان می‌کنید، مدتی را با آن‌ها قدم بزنید و به احساس آن‌ها توجه کنید. مهم نیست که چقدر خوب به نظر می رسند، کفش های خیلی تنگ، خیلی گشاد، غیر قابل حمایت وبدون پشتیبانی نامناسب را به هیچ وجه نخرید.

 

خرید کفش طبی مناسب برای دیسک کمر

برای بالا بردن شانس خود برای پیدا کردن یک کفش متناسب و راحت، در اینجا ما برخی از ویژگی های یک کفش استاندارد  را برای شما مطرح می کنیم:

 

ارتفاع پاشنه متوسط

به گفته پائولین فو، DPM، دکترای پزشکی اطفال و استادیار بالینی ارتوپدی در بیمارستان Mount Sinai در نیویورک، کفش هایی با پاشنه متوسط بهترین نوع کفش هستند. این واقعیت که پاشنه های شما کمی بالاتر است، به مچ پا اجازه می دهد  به راحتی بچرخد.

از طرف دیگر، پاشنه‌ای که به اندازه پنجه کفش یا پایین‌تر از آن باشد، بر نحوه چرخش پا – و به نوبه خود، لگن شما – تأثیر می‌گذارد. دکتر فو در اینباره می گوید، این شرایط بر ستون فقرات و کمر شما تأثیر می گذارد و باعث بروز کمردرد ویا تشدید آن می شود.

 

اندازه مناسب پاشنه کفش

 Bryon Butts، DPM، دکترای پزشکی اطفال در Performance Footcare در شهر نیویورک، اشاره می کند که توصیه انجمن پزشکی پا آمریکا یک پاشنه کفش استاندارد برای استفاده روتین حدود 2 الی 2.5 اینچ است و هرگز چیزی بالاتر از آن نیست.

دکتر فو خاطرنشان می کند که نشان داده شده است که کفش های پاشنه 2 اینچی فشار وارده به پاهای شما را هنگام راه رفتن کاهش می دهد. او می گوید که محدوده ایده آل بین 1 تا 2.5 اینچ است.

متاسفانه ارتفاع پاشنه معمولاً در مورد کفش‌های زنانه نگران‌کننده است، مفهوم بلندی پاشنه به عنوان یک نکته مثبت در مورد مردان نیز صدق می‌کند. با این اوصاف، بیشتر کفش‌های مردانه از نظر ارتفاع پاشنه خنثی هستند، بنابراین پاشنه و پنجه در یک سطح هستند – از این رو مردان کمتر از زنان دچار کمردرد می‌شوند.

 

بالشتک و جذب ضربه

علاوه بر در نظر گرفتن ارتفاع پاشنه، یکی دیگر ازموارد مهمی که لازم است در هنگام خرید کفش مورد  توجه قرارگیرد این است که پاشنه کفش چقدر ضربه را جذب می‌کند.

برخی افراد در حین راه رفتن با پاشنه پا محکم تر از دیگران به زمین ضربه می زنند که باعث وارد شدن شک به پاها و پشت آنها می گردد. این مشکل می تواند در کسانی که کفش های مجلسی می پوشند تشدید شود.

 

با توجه به تحقیقات و آزمایشات انجام شده توسط متخصصین مربوطه باید گفت که یک کفش مناسب و استاندارد بالشتک آن باید طوری پا احساس راحتی داشته باشد بطوری ک خیلی سفت ویا نه خیلی نرم نباشد.

بر اساس گزارش ژانویه 2020، انتخاب کفشی با بالشتک استاندارد می‌تواند جذب ضربه اضافی را برای دوندگان فراهم کند و بنابراین ممکن است گزینه خوبی برای دوندگان مسن‌تر، دوندگان با سابقه آسیب استرس یا دوندگانی باشد که عمدتاً روی سطوح سخت مانند پیاده‌رو می‌دوند.

 

کفی استاندارد کفش

کفی های مختلفی در بازار وجود دارد که ممکن است برای همه مناسب نباشد، بطور مثال برخی از کفی ها ضخیم هستند که در جلو و گاهی اوقات پشت کفش خمیده می‌شوند و پا را قادر می‌سازند تا از طریق یک حرکت معمولی راه رفتن با فشار کمتری روی مفاصل و به طور کلی در پایین پا حرکت کند، لذا برای شناخت انواع کفی کفش و همچنین انتخاب کفی مناسب کفش خود حتما با یک فرد متخصص در زمینه کفش مشورت نمایید.

کفش ها و کفی های طبی که توسط پزشکان و متخصصین تجویز می شوند جنبه درمانی نیز دارند بطور مثال  برای افرادی که مبتلا به مشکلات پای مرتبط با دیابت هستند تجویز می‌شود، و همچنین در برخی از مدل‌های کفش‌های اسپورت و کفش‌های پیاده روی که برای عموم مردم عرضه می‌شوند، رایج‌تر شده‌اند.

کفش‌های کتانی با کفی لاستیکی ضخیم وطبی، ضربه‌های وارده به پاشنه پا را کاهش می‌دهند. برخی از بیماران او آنها را برای مقابله با فاشیای کف پا و همچنین درد زانو، لگن و کمر مفید می دانند.

 

ویژه گی بارز دمپایی و صندل مناسب

به طور کلی، صندل ها و دمپایی ها پشتیبانی زیادی ندارند. دکتر فو می گوید، اما صندل های خاص و به سبک ارتوپدی استثنا هستند. باتس می‌گوید اینها مقدار مناسبی از قوس را فراهم می‌کنند.

اگر اغلب از انواع صندل ودمپایی به عنوان کفش روزانه استفاده می کنید ، با مراجعه به این لینک به علت تنوع بالا  کفش و صندل طبی با فراغ بال بیشتری خرید نمایید وهمچنین مشاوران متخصص ما به شما کمک می کنند تا تشخیص دهید کدام نوع برای شما بهترین است.

 

 

 

 

 

 

Tags: , , , ,